Pankreas Karaciğer Metastazı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Pankreas Karaciğer Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Karaciğer Metastazı, Pankreas kanserinin tanısı ve tedavisi oldukça zordur ve bu kanser tipi dünyadaki en yaygın dördüncü kanser tipidir. Metastaz ise bir kanser hücresinin kanserin oluştuğu organ dışında başka bir organa yayılması durumudur bu da kanser evresinin ilerlediğini işaret etmektedir. Karaciğer kanı filtreden geçiren büyük bir organdır kan hücrelerine karışan kanser hücreleri ise kolayca karaciğerde metastaz denilen olayı oluşturur. Özellikle sindirim sisteminden gelen kanın karaciğerden geçmesi karaciğer metastazının sık olduğu durumlardır. Pankreas, mide, kalın bağırsak, ince bağırsak ya da safra yolları gibi organlarda bulunan kanser hücresinin karaciğere sıçraması oldukça olağan bir durumdur.


Pankreas Karaciğer Metastazı Belirtileri Nelerdir?


Karaciğer kanseri ile benzer belirtileri göstermektedir. Kanser hücresi küçük ise belirtiler zorlaşıyor ancak kanser hücresi büyümüş ise karın bölgesinin sağ tarafında bir ağrı ve zamanla şişlik oluşmaktadır. Bunun yanında iştahsızlık, bir anda ve hızlı kilo kaybı, bulantı, sarılık belirtileri oluşmaktadır. Metastaz karaciğerin tümüne ulaşınca ise karaciğerin çalışma sistemi tamamen bozulur. Ancak bu durumun anlaşılması için kan testi yapılamalıdır.


Pankreas Karaciğer Metastazı Tanı ve tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Karın ağrısı ve şişkinlik belirtileri ile gelen onkoloji hastaların pankreas karaciğer metastazı olup olmadığı ancak ultrason, 100tomografi ya da MR gibi röntgenlerde ortaya çıkmaktadır. Karaciğerde görüntülenen metestaz olduğu düşünülen hücrelerden biyopsi alınır. Klasik tedavi yöntemi kemoterapidir. Ancak pankreas karaciğer metastazı tedavisinde kemoterapi tek başına yeterli olmayabilir bu yüzdende metastazın bulunduğu lob cerrahi müdahale ile alınabilir. Ancak cerrahi operasyon yalnızca %15lik bir kısım hastada yapılmaktadır. Bunun nedeni ise hastanın operasyona uygun olmamasıdır metastazın her iki loba yayılmış olması ya da cerrahi müdahale sonrası sağlam karaciğer lobunun çok küçük olması durumunda ameliyat yapılmamaktadır.

Pankreas Karaciğer Metastazı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Akciğer Kanseri Metastaz Kemik

Akciğer Kanseri Metastaz Kemik

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kolon Kanseri Metastaz

Kolon Kanseri Metastaz

Karaciğere Metastaz Yapan Tümörler

Karaciğere Metastaz Yapan Tümörler

Kanser Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Kanser Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Kanseri Metastaz Yapar mı?

Rahim Kanseri Metastaz Yapar mı?

Mide Kanseri Karaciğer Metastazı

Mide Kanseri Karaciğer Metastazı