Metastaz Yaşam Süresi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Metastaz Yaşam Süresi

Metastaz Yaşam Süresi, Metastaz genelde kanserli hücrelerin beyine sıçramasını ifade etmek amacıyla kullanılan bir kelimedir. Özellikle beyin metastazı akciğer kanserine bağlı olarak gerçekleşen bir metastaz türüdür. Bu metastazların sebebi kan taşımakla görevli damarlar aracılığı ile kanserli hücrelerinde taşınması ve bu kanser hücrelerinin yayılmasıdır. Metastaz yaşandığında artık kanserin son evresi olan 4. Evreye geçilmiş anlamına gelmektedir. Kan yolu ile beyine taşınan bu kanserli hücreler buralara yerleşerek çeşitli tümörlerin oluşmasına neden olmaktadır. Metastaz Yaşam Süresi, sadece uzatılabilmektedir. Metastazı yaşandıktan sonra iyileşme olanaksız ve imkânsızdır. Sadece yaşam süresi uzatılabilmektedir. Metastaz oluşması durumunda dolaşım sistemimiz içerisinde bulunan bağışıklık sistemimizi koruyan hücreler kanserli hücreler ile savaşmaya çalışır. Kanserli hücrelerin sayısı fazla ise bağışıklık sistemimiz çöker. Metastaz Yaşam Süresine bakılacak olursa oldukça az ve tedavisi çok güçtür.


Metastaz En Çok Hangi Kanserlerde Görünür


Vücutta gerçekleşen bütün kanserler genel olarak Metastaza yol açmaktadır. En hızlı metastaz oluşumuna neden olan kanser ise akciğer kanseridir. Göğüs, böbrek, melanoma ve kalın bağırsak kanserlerinde de sık olarak rastlanmaktadır. Beyin metastazlarının %70'e yakını akciğer kanserinden kaynaklanmaktadır. Bunun sebebi ise akciğer kanseri ile beyin arasında direk bağlantılı olan damarlar sayesinde kanserli kan hücrelerinin beyne sıçramasından kaynaklanmaktadır. Metastaz oluşumu gerçekleştikten sonra tedavi edilmesi çok zordur. Özellikle akciğeri kanseri olan kişilerde en hızlı şekilde tedaviye başlanması gerekmektedir. Metastaz Yaşam Süresi oldukça kısadır. Ancak uygulanan tedaviler ile dört ay kadar yaşam süresi arttırılabilir. Metastaz gözüken kişilerde iyileşme gözlemlenme olasılığı çok düşüktür. Bunun sebebi metastaz kanserin son evresinde meydana gelmektedir ve kurtulma riski çok düşüktür. Özellikle metastaz gözüktükten sonra uygulanacak olan kemoterapi, radyoterapi, radyocerrahi ve cerrahi müdahaleler sonucunda hasta yaklaşık 1 ay sonra yaşamını kaybetmektedir. Metastaz türlerinde genellikle iyileşme çok zor olarak ifade edilmektedir.

Metastaz Yaşam Süresi Yorumları

soru

Mehmet

19 Mart 2018 Pazartesi

Annem rahim kanseri metastaz son evre

Cevap yaz
cevap

Cihanşah

18 Ağustos 2018 Cumartesi

Geçmiş olsun Mehmet bey. Metastaz kötü huylu kanser hücrelerinin yayılma özelliğidir. Son yayılma evresinde olduğunu söylemişsiniz. Bu durumda hekiminiz daha iyi bilir ama annenizin rahmini almaları olası bir durum. Aksi taktirde bu kötü huylu tümör başka organlara metastaz yapıp daha farklı hastalıklara, daha kötü sonuçlara sebep olur.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Beyin Metastazı Nedir?

Beyin Metastazı Nedir?

Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Popüler İçerikler

Metastaz Yaşam Süresi

Metastaz Yaşam Süresi

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akciğer Kanseri Beyin Metastazı

Akciğer Kanseri Beyin Metastazı

Beyin Metastazı Evreleri Nelerdir?

Beyin Metastazı Evreleri Nelerdir?

İyi Huylu Tümör Metastaz Yapar mı?

İyi Huylu Tümör Metastaz Yapar mı?

Akciğer Kanseri Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Metastazı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karaciğer Metastazı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası