Beyin Metastazı Evreleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Beyin Metastazı Evreleri Nelerdir?

Beyin metastazı evreleri, Beyin metastazı vücudun herhangi bir yerinde bulunan doku ve organlarda meydana gelen çeşitli kanser hücrelerinin beyin dokusuna yayılması ile oluşur. Bunun sonucunda da beyinde tümör meydana gelir. Tıp dilinde bu olaya ikincil tümör vakası ve adı verilir. Beyin metastazı rahatsızlıklarının hepsi bu şekilde meydana gelir. Kanser hastalıklarındaki ölüm sebeplerinin en büyük nedeni beyin metastazlarının oluşumu ile meydana gelir.


Beyin metastazı evreleri


Beyin metastazı rahatsızlığı genelde kanser rahatsızlığının dördüncü evresinde ortaya çıkar. Sık olarak en fazla akciğer kanserinde yaşanılan bir durumdur. Rahatsızlık bütün vücudu sardıktan sonra lenf bezleri ve diğer dokular ile beyne ulaşır. Bu yüzden akciğer kanserinde erken teşhis oldukça önemlidir. Bunun haricinde kanserli hücreler kan yolu ile de beyne kolaylıkla ulaşabilir. Beyin metastazı görülebilen hastalarda yaşama oranı oldukça düşüktür. Beyinde oluşan tümörler sonucunda çeşitli komplikasyonlar oluşur ve bunun sonucunda hasta yaşamını yitirir. Beyin metastazı oluşan hastaların beyinde bulunan tümör giderek büyüdüğü için hastaların kafa basıncı artar bunun sonucunda da bilinç kaybı ve çeşitli baş ağrıları meydana gelir. Bazı hastalarda ise kusma, havale ve çeşitli kişilik bozukluklarına rastlanır.

Beyin metastazı birinci evre: bu evre de görülen tümörlerin varlığının tespit edilmesi genellikle erken teşhis olduğu için cerrahi müdahale ile ortadan kaldırılabilir. Büyüme süreci oldukça yavaştır.

Beyin metastazı ikinci evre: ikinci evrede de beyin tümörünün büyümesi oldukça yavaş gözükürken kanserle olan hücreler kendini belli eder. Tümör yapılan mikroskobik incelemeler ile ayırt edilebilir hale gelmiştir. Yayılma ihtimali çok fazla olacağı için müdahale edilmesi gerekir.

Beyin metastazı üçüncü evre: Hemen hemen ikinci evre ile benzer özellikler göstermiş olsa bile artık kötü huylu tümörler sınıfına girer. Yapılan müdahale sonucunda yeniden tekrarlama ihtimali oldukça yüksektir.

Beyin metastazı dördüncü evre: En ilerlemiş evredir. Tümör kötü huyludur. Mikroskobik inceleme sonucunda biçim bozukluğu gözle görülebilir bir şekilde kendini belli eder. Çok hızlı bir şekilde çoğalarak beynin bütün dokularına zarar verir.

Beyin Metastazı Evreleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Kolon Kanseri Metastaz

Kolon Kanseri Metastaz

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mide Kanseri Karaciğer Metastazı

Mide Kanseri Karaciğer Metastazı

Akciğer Kanseri Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Metastazı Nedir?

Beyin Metastazı Nedir?

Mide Kanseri Beyin Metastazı

Mide Kanseri Beyin Metastazı

Akciğer Kanseri Metastaz Kemik

Akciğer Kanseri Metastaz Kemik