Metastaz Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Metastaz, tehlike arz eden kanser hücrelerinin başladığı yerden itibaren vücudun muhtelif yerlerine yayılarak yerleşmesi durumunda ortaya çıkar. Ortaya çıkan tümör adı verilen kanser hücreleri sadece bulunduğu doku ve organlara zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda başka organ ve dokulara yayılarak zarar vermektedir. Metastaz ile kanser hücreleri damarlar aracığıyla kan ya da lenf kanallarıyla sıçrama göstererek yayılma durumuna gelir.


Metastaz oluşum süreci nasıldır?


Metastaz en fazla kanser hücreleri tümörden ayrıldığı ve daha sonra lenf ya da kan sistemine girdiği zaman oluşmaya başlar. Bu sistemlerin vücudun etrafında sıvılar bulunmaktadır. Bu da aynı zamanda kanser hücrelerinin tümörden uzakta yolculuk edebileceği ve vücudun muhtelif bölgelerinde yerleşmesinin yanı sıra gitgide büyüyerek yeni tümörler oluşturabileceği anlamı taşır. Metastaz, bazen ana tümörden kanser hücrelerinde gelişim gösterebilir. Yani karın boşluğundan ayrılır ve karın boşluğu içerisinde doğrudan diğer taraflarda oluşur. Herhangi bir kanser türünün metastaz olabilir. Bu durumun ortaya çıkmasında birçok etkene bağlı bulunabilir. Bu etkenler; kanser türü, nasıl büyüdüğü, diğer faktörler ve tedaviden önce ne kadar süre içerisinde bulunduğudur.


Metastaz belirtileri nelerdir?


Metastazda sıçrama erken zamanlarda hiçbir belirti görülmeyebilir. Ancak sıçrama ne kadar çok ilerlerse rahatsız olan kişide o kadar çok belirtiler ortaya çıkar. Örnek verecek olursak her metastaz çeşitleri ayrı bir belirti ortaya çıkarır. Metastaz karaciğere sıçraması sonucu karın ağrısı ve sancı ortaya çıkarken, akciğere yayılması sonucunda ise nefes darlığı ve öksürük ortaya çıkar. Beyne sıçraması sonucunda ise bilinç kaybı, baş ağrısı, koma durumu ve havale geçirme durumu ortaya çıkar. Kemiklere sıçraması sonucunda ise kemik sorunları ortaya çıkar.


Metastaz gelişim süreci


Kanser hücrelerinin akciğer etrafında ya da karın boşluğunda metastaz yapabilirler. Bu yerlerde aşırı sıvı birikmesine sebep olabilir. Karın boşluğunda birden çok minik metastaz bulunmaktadır. Cüzi miktarda kanser bazen kas, deri ve diğer organlara da yayılabilir. Metastaz daha çok karaciğer, akciğer, göğüs duvarı, kemiklere ve böbrek üstü bezlerine yayılma eğilimindedir.


Metastaz çeşitleri

Beyin metastazı: Beynin dışında meydana gelen doku ve organların ortaya çıkan kanser hücrelerinin beyne yayılması sonucu oluşmaktadır ve bunun sonucunda en fazla akciğer, böbrek ve kalın bağırsak kanserini meydana getirir. Bundan dolayı beyinde oluşan Metastazların ortalama olarak %60 akciğer kanserinden kaynaklanmaktadır. Beyin metastazının belirtisi olarak hasta olan kişide denge sorunu, halsizlik ve baş ağrısı gibi belirtiler meydana gelir.

Karaciğer metastazı: Belirli bir noktada oluşan kanser hücresi belirli bir süre ile damar duvarlarını aşarak, uzak dokulara yayılmaktadır. Bu tür kanser hücrelerinin kanın çok olduğu bölgelerde meydana gelir. Karaciğer metastazı sarılık, iştahsızlık, bulantı, terleme gibi belirtileri ortaya çıkarırken yemek borusu kanseri, kalın bağırsak kanseri gibi rahatsızlıkları ortaya çıkarır.

Kemik metastazı: Her kanser türünde olduğu gibi kanser hücrelerinin belirli bir zaman sonrasında kemiğe birleştikten sonra aynı tip Kanser hücrelerinin oluşmasını sağlamaktadır. Kanserli hücreler iyileştikten sonra kemik direncini zayıflatır ve kırılmasına sebep olmaktadır. Bu durum bu şekilde ilerleyince kemik metastazları etrafındaki sinir ve damar baskı yaparak eklemlerin yapısında değişmelere sebebiyet vermek ile omurga tutulmalarında etkili olmaktadır.


Metastaz tedavisi nasıl yapılır?

Metastaz tedavisinde kanserin farklı doku ve organlara yayılmadan önce önünün kesilmesi gerekir. Bu şekilde hastanın hayatta kalabilme süresi de uzamış olacaktır. Kişide metastaz olduğu zaman kemoterapi, radyasyon terapisi, biyolojik terapi, ameliyat hormon terapisi gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir. Günümüzde metastaz tedavisi az da olsa tedavi edebilir. Ama bazı kanser hücreleri örnek verecek olursak; tiroit ya da testis kanserleri gibi kanserler genel anlamda tedavi edilebilir. Bu yüzden metastaz tedavisi uygulandığı zaman sistematik bir şekilde hedefe yönelik tedavi yöntemi olmalıdır. Yani bu da ilaç tedavisi ile mümkün hale gelebilir.

Metastaz Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

İlginizi Çekebilir

Kolon Kanseri Metastaz

Kolon Kanseri Metastaz

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Metastaz Nedir?

Metastaz Nedir?

Metastaz Yaşam Süresi

Metastaz Yaşam Süresi

Kemik Metastaz Belirtileri Nelerdir?

Kemik Metastaz Belirtileri Nelerdir?

Mide Kanseri Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Mide Kanseri Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Metastazı Nedir?

Beyin Metastazı Nedir?