Karaciğere Metastaz Yapan Tümörler
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karaciğere Metastaz Yapan Tümörler

Karaciğerde Metastaz yapan tümörler, Metastaz kanser hücrelerinin bulunmuş olduğu organın çevresine sıçramasına ile meydana gelir. Bu şekilde kanserin hangi aşamada olduğu daha net anlaşılır. Herhangi bir organda oluşan kanser hücrelerinin çoğalarak karaciğere ulaşmasına karaciğer metastazı adı verilir. Karaciğerde oluşan metastaz olayına oldukça sık rastlanır. Çünkü karaciğer kanı süzüp filtre eden bir organdır. Kan dolaşımı sırasında kanserli hücreler karaciğerin filtresine takılır burada büyümeye devam ederler.


Karaciğer Metastaz yapan tümörler nelerdir?


Kalın bağırsak, mide, safra kesesi, ince bağırsak, pankreas gibi organlarda oluşan kanserler karaciğerde metastaz oluşmasına neden olur. Günümüzde kalın bağırsakta oluşan kanserler oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Bu hastaların çoğunda yapılan araştırmalarda yaklaşık üçte birinin karaciğerinde metastaz olduğu gözlemlenmiştir. Geri kalan kısımdaki hastalarda rahatsızlığın daha sonraki aşamalarında metastaz görülür. Kalın bağırsak kanserlerinde kanserli bölge cerrahi yöntem ile alınabilir. Fakat karaciğerde her zaman bu durum söz konusu olmayabilir. Karaciğere yayılmış olan tümörün büyüklüğüne bağlı olarak tedavi şekli uygulanır.

Böbrek üstü bezlerinde oluşan kanserli hücreler tiroit ve kolon kanserleri karaciğerde Metastaz oluşturur. Bu tip hastalıklar genelde belirti vermediği için teşhis edildiği durumlarda bazen çok geç kalınmış olunmaktadır. Kişilerde kilo kaybı ya da mide ağrısı gibi şikâyetler ile ortaya çıkar. Vücutta görülen birçok kanser türü karaciğerde metastaz oluşmasına neden olur. Meme kanserleri, mide, böbrek tümörleri, pankreas tümörleri de karaciğerde metastaz oluşmasını sağlar. Bu tip hastalarda cerrahi yöntem ile tümörlü bölgelerin çıkartılması hastanın yaşam süresini uzatır. Kanser hastalıkların da erken teşhis her zaman için çok önemlidir. Kişilerin yılda bir kere muhakkak gerekli sağlık kontrollerinden geçmesi gerekir.

Karaciğere Metastaz Yapan Tümörler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İyi Huylu Tümör Metastaz Yapar mı?

İyi Huylu Tümör Metastaz Yapar mı?

Metastaz Yaşam Süresi

Metastaz Yaşam Süresi

Kolon Kanseri Metastaz

Kolon Kanseri Metastaz

Karaciğer Metastazı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karaciğer Metastazı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Akciğere Metastaz Yapan Tümörler

Akciğere Metastaz Yapan Tümörler