Akciğer Kanseri Metastaz Kemik
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Kanseri Metastaz Kemik

Akciğer Kanseri Metastaz Kemik; akciğer kanseri ülkemizde sıklıkla görülen bir kanser türüdür. Özellikle sigara kullanımına bağlı olarak akciğer kanseri görülme sıklığı artmaktadır. Akciğer kanseri olan bireylerde ileri safhalarda kemik metastazlarına neden olabilmekte. Kemik metastazı gelişim durumunda ise kemik tümörü, kemik iliği tümörü oluşumu kaçınılmaz olmaktadır. Bu gibi durum çok olumsuz sonuçlar doğurmakta ve hastanın hayati risk içermesi yüksektir. Kemik metastazların da akciğer kanserleri çok fazla etkin rol oynamamaktadır. Genellikle meme kanseri, deri kanseri, lenf kanseri gibi kanser türlerinin kemik metastazı yapmada daha etkindir. Akciğer kanserinin ise kemik metastazı yapmasındaki etkinliğinin azlığı ise bireyin akciğer kanseri ile mücadelesi kısa sürmesi ve kemik metastazı gelişmeden yaşamını yitirmesidir.


Akciğer kanseri metastaz kemik tedavisi nasıl yapılır?

  • Medikal olarak ilaç tedavisi uygulamaları
  • Radyasyon tedavisi
  • Cerrahi uygulama
  • Fizik tedavi uygulamaları
Akciğer kanseri metastaz kemik tedavisi uygulamalarında sıklıkla tercih edilen medikal olarak uygulanan ilaç uygulamaları bisfosfonatlardır. Kanser hücrelerinin üremesinin durdurulmasında bisfofonatlar etkili ilaçlardır. Akciğer kanseri metastaz kemik tedavisinde radyasyon tedavisi de sıklıkla uygulanır. Bu uygulamanın amacı ağrıların hafifletilmesinde, kanser hücrelerinin büyümesinin kontrol altına alınmasıdır. Kemik metastazı tedavisinde cerrahi uygulamalar ise kemik kırılmalarını önlemek ve kırıkları tedavi etmek amaçlıdır. Hastanın genel durumuna göre hekimin karar verirse cerrahi uygulama yapılır. Genel sağlık durumu kötü hastaların ise genel anestezi komplikasyonlarını kaldıramayabilir. Bundan dolayı hekim kararına göre cerrahi uygulama yapılır.

Akciğer kanseri metastaz kemik tedavilerinde fizik tedavi uygulamaları ise genellikle hastanın ağrılarının hafifletilmesinde, eklemlerin kilitlenmesini engellemek veya kilitlenmiş eklemleri açmak, fiziksel aktivitenin tembelliğini ortadan kaldırmak amaçlı uygulanır.

Akciğer Kanseri Metastaz Kemik Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kolon Kanseri Metastaz

Kolon Kanseri Metastaz

Popüler İçerikler

Metastaz Nedir?

Metastaz Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pankreas Karaciğer Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Karaciğer Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

İyi Huylu Tümör Metastaz Yapar mı?

İyi Huylu Tümör Metastaz Yapar mı?

Beyin Metastazı Nedir?

Beyin Metastazı Nedir?

Karaciğer Metastazı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karaciğer Metastazı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Akciğer Kanseri Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Metastaz Belirtileri ve Tedavisi