Beyin Metastazı Nedir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Beyin Metastazı Nedir?

Beyin metastazı Nedir, kanserin, beyin haricinde başka bir dokuda ya da organda başlayıp, daha sonra beyin dokusuna sıçraması ve orada kanser oluşturması beyin metastazı nedir sorusunun en kısa açıklamasıdır. Bu tarz kanser tümörlerine ikincil ya da sekonder tümör denir. Kanserin beyne yayılımı, genellikle kan ya da lenf aracılığı ile gerçekleşir. Vücudun herhangi bir yerinde başlayan kanser hücreleri, kan dolaşımı yoluyla yayılım gösterirken ilk olarak akciğerlere gider, buradan da beyne sıçrar ve diğer organlara metastaz yaparak ilerler. Kanserin akciğerde başlaması ile beyne metastazın gerçekleşmesi arasında çok kısa süreler vardır hatta teşhis konurken çoğu zaman ilk olarak metastaz gerçekleşen organ tespit edilir. Bunun sebebi beyin ve akciğer arasındaki kan akımının direk olmasından kaynaklanır.


Beyin Metastazı Yapan Kanserler

  • Akciğer kanserleri, en fazla beyin metastazlarının gerçekleştiği kanserlerdir. Bu metastazlar asıl organ kanseri ile ya aynı zamanda ya da daha önce kendini gösterir. Beyinde, başta akciğer olmak üzere başka organ metastazları da gerçekleşebilmektedir.
  • Meme kanseri, Akciğerlerden beyine metastaz yapan kanserler arasında ikinci sırada yer alır. Meme kanserlerinin %30 oranlık kısmı beyine metastaz yapan kanserlerdir. Meme kanserinden beyine sıçrama akciğer kanserinde olduğu kadar çabuk gerçekleşmez meme kanserine yakalandıktan birkaç yıl sonra sıçrama gerçekleşir.
  • Melanomlar, beyin metastazı yapan kanserler arasında üçüncü sırada yer alır.
  • Böbrek kanserleri, bu kanserler dördüncü sırada beyin metastazı yapan kanserler arsında sayılabilir.

Beyin Metastazı Belirtileri Nelerdir?


Beyin metastazı nedir sorusundan sonra belirtilerini sayacak olursak, hastalığın etkilediği bölgeye göre değişiklikler gösterir. En sık görülen belirti baş ağrısı, dengesiz davranışlar ve halsizliktir.
  • Kanser hücresinin kafa içinde büyümesinden kaynaklanan kafa içi basıncının artması şiddetli baş ağrılarının ve kusmaların nedenidir. Ağrı hastaların %50'den fazlasında meydana gelir.
  • Eğer tümör beyinde tutulum gösterdiği bölgeye göre halsizlikler, karıncalanma ve his kayıpları oluşabilir.
  • Vücutta nöbet tarzı kasılmalar ya da bilinçle alakalı sorunlar oluşabilir.
Beyin metastazlarının tedavisinde, tümörün tam olarak çıkarılması tercih edilir. Çıkarılan parçanın patolojik olarak incelenmesinin ardından kanser türü belirlenip ona göre tedaviler uygulanır. Bazı durumlarda radyasyon tedavilerine de başvurulur.

Beyin Metastazı Nedir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mide Kanseri Beyin Metastazı

Mide Kanseri Beyin Metastazı

Metastaz Nedir?

Metastaz Nedir?

Metastaz Yaşam Süresi

Metastaz Yaşam Süresi

Beyin Metastazı Nedir?

Beyin Metastazı Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akciğer Kanseri Beyin Metastazı

Akciğer Kanseri Beyin Metastazı

İyi Huylu Tümör Metastaz Yapar mı?

İyi Huylu Tümör Metastaz Yapar mı?

Rahim Kanseri Metastaz Yapar mı?

Rahim Kanseri Metastaz Yapar mı?

Akciğer Kanseri Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Kanser Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Kanser Metastaz Belirtileri ve Tedavisi