Akciğer Kanseri Beyin Metastazı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Kanseri Beyin Metastazı

Akciğer Kanseri Beyin Metastazı, Akciğer kanserinde görülen beyin metastazı akciğer kanserinin son evresi olarak bilinen 4. Evrede gerçekleşen bir durumdur. Her kanserde olduğu gibi akciğer kanserinde metastazı yaşanması çok kötü bir durumdur. Akciğer Kanseri Beyin Metastazı görülmesi durumunda hemen tedaviye başlanmaz ise ölümle sonuçlanmaya gidebilecek kadar ciddi bir hastalıktır. Metastaz ameliyatı hastanın hayatta kaldığı süreyi uzatmaktadır. Akciğer Kanseri Beyin Metastazı gözüken kişilerde tedavi yaşam süresini uzatabilir fakat iyileşme çoğu zaman zor bir ihtimal olarak kalmaktadır.


Akciğer Kanseri Beyin Metastazı Oluşumu


Genellikle metastazı sonucu gelişen tümörlerin içerisinde en sık görülenidir. Özellikle beyin metastazının artmasının sebebi kanserli hastalara uygulanan tedavi yöntemlerinin gelişmesi olarak gösterilmiştir. Beyin metastazı genellikle erkeklerde daha sık görülen akciğer kanseriyle yakından bağlantılıdır. Akciğer ve beyin arasında bulunan damarların kan akışı sırasında kanserli hücrelerin taşınması ile gerçekleşmektedir. Akciğer kanseri tespit edildiği an tedaviye başlanması gerekmektedir. Aksi taktirde akciğerde bulunan kanserli hücreler beyine hızlı bir şekilde taşınacak ve beyin metastazı gerçekleşecektir. Eğer akciğer kanseri bir hastada beyin metastazı gerçekleşmiş ise yapacak pek bir şey kalmamış anlamına gelir. Bunun nedeni Akciğer Kanseri Beyin Metastazı kanserin son evresi denilen dördüncü evrede gerçekleşmektedir.

Akciğer Kanseri Beyin Metastazı bulguları kesinleştiğinde artık kanserin geri dönüşü çok zor bir yola girdiği saptanmış demektir. Sadece yaşam süresi uzatılabilir. Yaşam süresinin ise yaklaşık olarak 4 ay kadar uzatıldığı bilinmektedir. Her iki koşulda da hastanın yaşamını yitirme oranı daha yüksektir. Beyinde meydana gelen metastazı genellikle çok sayıda gözükmektedir. Metastazı sayısı tedavi şeklini belirlenirken önemlidir. Metastazı oluşumunun en belirgin özelliği ise kafada oluşmasından dolayı basıncın artmasıdır. Özellikle Akciğer Kanseri Beyin Metastazı durumunda mutlaka tomografi ve manyetik rezonans yapılması gerekmektedir. Genellikle tedavi biçimi olarak, radyoterapi, radyocerrahi ve cerrahi, kemoterapi uygulanmaktadır. Bu tedaviler sonrasında hasta yaklaşık 1 ay içerisinde yaşamını kaybetmektedir.

Akciğer Kanseri Beyin Metastazı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

Kolon Kanseri Metastaz

Kolon Kanseri Metastaz

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Metastaz Nedir?

Metastaz Nedir?

İyi Huylu Tümör Metastaz Yapar mı?

İyi Huylu Tümör Metastaz Yapar mı?

Metastaz Yaşam Süresi

Metastaz Yaşam Süresi

Pankreas Karaciğer Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Karaciğer Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Metastazı Evreleri Nelerdir?

Beyin Metastazı Evreleri Nelerdir?