Beyin Metastazı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Beyin Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Beyin metastazı, beyin dışında bir organ ya da dokuda gelişen kanserin beyin bölümüne gelmesi ve orada gelişip tümör oluşturması olayıdır. Beyinde sıkça karşılaşılan bu tümörler kanser hastalarının ölümlerin nedenlerinden en önemlilerinden biridir.


Beyin metastazı nasıl gelişir?


Kanserleşmiş hücreler kontrolsüz bölünme özelliği kazanan hücrelerdir bu bölünmeler sırasında kan ve lenf yoluna sıçrayan kanserli hücreler bu yollar beyine taşınır. Beyine ulaşan hücreler kontrolsüz bölünmelere devam ederek diğer sistemlere de hareket gösterir. Öncelikle kan ve lenf yoluyla akciğerlere geçer ve bölünerek çoğalır buradan da diğer doku ve organlara geçer. Vücudun bağışıklık sistemi durumu fark ettiği zaman kanserli hücreye karşı savaş açar fakat bu hücreler aşırı hızlı bir şekilde bölünerek çoğalırlar bağışıklık sistemi bu duruma karşı yetersiz kalır. Kan akımı akciğerlere direk olarak hızlı bir şekilde gittiği için akciğer kanserleri beyin metastazı yapmada bir hayli yüksek oranlara sahiptirler. Bazen o kadar hızlı gerçekleşir ki akciğerlerde kanser ortaya çıkmadan beyinde metastaz ortaya çıkar bu da tanı koymaya yardımcı bir etkendir. Günümüzde yapılan araştırmalar sonucu bazı organların bazı organlara metastaz yapma eğilimlerinin oldukça yüksek olduğu gözlenmiştir.


Birbirine metastaz yapma eğilimi yüksek organlar

  • Kalın bağırsak kanseri akciğer ve karaciğer
  • Meme kanseri kemik, akciğer ve beyin,
  • Akciğer kanseri beyin doku ve hücreleri

Sıklıkla görülen beyin metastazı yapan kanserler

  • Akciğer Kanserler, %30-35 oranında beyin metastazı yapmalarıyla en yüksek olasılığa sahip gruptur. Akciğer kanserleri ortaya çıkmadan beyine metastaz yapma ihtimalleri bulunan kanserlerdir.
  • Böbrek Kanserler, düşük yüzdeye sahip bu kanser türleri beyine nadir metastaz yaparlar. Primer kanserin ortaya çıkmasından ortalama bir yıl içerisinde beyine metastaz yapabilirler ve genellikle tek tümör oluştururlar.
  • Melanomalar, kan damarlarından zengin oldukları için bunlarda akciğer kanserleri gibi yüksek oranlarda beyin metastazı yaparlar. Genellikle meninkslere ilgi gösteren bu kanser metastazları 1 yıl içerisinde ortaya çıkar. Kan damarlarının fazla olmasından dolayı kanamaya neden olurlar.
Beyin metastazı durumlarında en çok görülen belirtiler aralıklı geçirilen nöbetler, kuvvetsizlik, baş ağrısı ve dengesizliktir. Tümörlerden dolayı kafa içi basınç artmış durumda olduğundan kafada aşırı baş ağrısı gözlenir. Epilepsiye benzer ataklar sıklıkla gözlenir ve hasta havale geçirebilir. Bu belirtilerin yanında hasta MRI veya CT ile kapsamlı bir görüntüleme işlemiyle tanı konulmak üzere araştırma altına alınır.

Beyin metastazı tedavisinde ise; öncelikle asıl tümörün yeri ve nedeni araştırılarak o giderilmeye çalışır. Hastanın artmış kafa içi basıncı ödem gidericiler ile giderilerek hastanın günlük yaşamını devam etmesi sağlanır. Asıl tümör büyüklüğüne, yayılımına ve hastanın genel sağlık durumuna göre ya cerrahi yol ile alınır veya kemoterapi prosedürü uygulanır.

Beyin Metastazı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Metastaz Yaşam Süresi

Metastaz Yaşam Süresi

Editörün Seçtiği

Metastaz Nedir?

Metastaz Nedir?

İlginizi Çekebilir

Kolon Kanseri Metastaz

Kolon Kanseri Metastaz

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Kanseri Metastaz Yapar mı?

Rahim Kanseri Metastaz Yapar mı?

Akciğer Kanseri Metastaz Kemik

Akciğer Kanseri Metastaz Kemik

Karaciğer Metastazı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karaciğer Metastazı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası