Akciğer Kanseri Metastaz Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Akciğer Kanseri Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer kanseri metastazı, kötü huylu olan kanser hücresinin ilk olarak başladığı yerden, kan dolaşımı yolu ile başka bölgelere yerleşip orada da kanser meydana getirmesi metastaz olarak adlandırılır. Kanser bir dokuda ya da organda başladığı zaman aynı yerde sabit kalmadan yayılım göstererek çevre dokulara da sıçrar. Kanser hücresi dış etkenler ile veya herhangi bir etken olmaksızın tümörden ayrılarak, serbest bir şekilde kan damarları veya lenf kanalları içinde vücudun her tarafında hareket etmeye başlar ve herhangi bir sağlıklı dokuda yerleşerek, kendini geliştirir, hastalığı bu organda da oluşturmaya başlar. Bu evrelerde kanser tedavisinde radyoterapi ve kemoterapi yöntemleri kullanılarak kanser hücreleri küçültülüp, sonrasında tamamının cerrahi yöntemlerle çıkartılması amaçlanır. Kanser hücresi eğer kan yoluyla çok uzak organ ya da dokulara sıçrarsa uzak organ metastazı denir. Akciğer kanseri metastazı ile başka organlara sıçrayıp, orada hastalık oluşturduğunda yine hastalık aynı isimle ifade edilir. Örneğin akciğer kanseri hücresi, karaciğere metastaz yapıp orada kanser başlattığında, yine akciğer kanseri denir. Çünkü hücreler akciğere ait hücrelerdir.

Metastaz Belirtileri, akciğerde meydana gelen kanserler çok yavaş ve sinsi olarak ilerleyen ve geç evrelerde belirti veren bir kanser türüdür. Akciğer kanserlerinde fiziki muayeneden sonra yapılacak detaylı incelemeler sonucunda teşhis konulabilir. Görüntüleme yöntemlerinden tomografi ve MR kullanılır. Akciğer organı birçok özellikteki hücrenin bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. 3. Evre ve sonrasında etrafta bulunan organlara, dokulara ve lenf bezlerine doğru ilerleyerek akciğer kanseri metastazı gerçekleşir.


Akciğer kanseri metastazı evreleri

  • Birinci evrede akciğerin tamamı değil bir bölümü kanser hücresinden etkilenir.
  • İkinci aşamada ise daha geniş bir alana yayılarak akciğer zarının tamamını kaplayacak derecede yayılım gösterir.
  • Üçüncü evrede, akciğer haricinde lenf bezlerinde de kanser hücrelerinden etkilenme başlamıştır.
  • Dördüncü ve son evrede ise kanser hücreleri uzak organlara dolaşım sistemi ile sıçramış olup kendisini iyice belli etmeye başlar.
Akciğer kanseri metastazı, erken evrelerde sıçramanın neden olduğu hiçbir belirti görülmez. İleri dönemlerinde sıçradığı organın görevlerinin aksaması ile belirtiler artık ortaya çıkmaya başlar.
  • Karaciğere metastaz yapan kanser hücrelerinde, karın ağrısı ve sarılık belirtileri gelişir.
  • Beyine metastaz yaptığı durumda, ilk olarak şiddetli baş ağrıları, sebepsiz havale yaşanması, hafızada karışıklıklar yaşanır. Beyinde oluşan metastazların %60'lık kısmı akciğer kanserinden meydana gelir.
  • Kemiklere metastaz olduğunda, kırgınlıklar ve genel iskelet ağrıları görülür.

Akciğer Kanseri Metastaz Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Metastaz Belirtileri ve Tedavisi

Kolon Kanseri Metastaz

Kolon Kanseri Metastaz

İlginizi Çekebilir

Beyin Metastazı Nedir?

Beyin Metastazı Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pankreas Karaciğer Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Karaciğer Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanseri Beyin Metastazı

Akciğer Kanseri Beyin Metastazı

Metastaz Yaşam Süresi

Metastaz Yaşam Süresi

Karaciğer Metastazı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Karaciğer Metastazı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mide Kanseri Beyin Metastazı

Mide Kanseri Beyin Metastazı